Homemade Peanut Butter

Recipe: $1.00

Per Serving: $0.10

1-Ingredient Homemade Creamy Peanut Butter

Have you ever made homemade nut butters? It’s actually a lot easier than you might think. Most of us are under the impression that you need a legit Vitamix in order to make something as fancy as homemade peanut butter. BUT NOPE. No fancy schmancy $600 blender needed! Just a $35 food processor. Aaaand that’s about it.

I get a little bit annoyed when I see high-end equipment all over blogs. Like commercial quality stuff. For a food blog. I would venture to say that the annoyance comes at least partially from jealousy, but partially from a practical standpoint. When I worked at a nice 4-star restaurant in college, sure, they had a Vitamix, and it was awesome, but it was for feeding hundreds of people each night. My house is not a place for expensive equipment because sometimes that equipment breaks when you get angry. I’m not sure how, but I’ve noticed that it happens. And I don’t think I need a blender that costs more than my rent and my fridge put together. But that’s just me! If you’ve got the funds and desire to spend a 6 months’ worth of groceries budget on pressure cookers and knives and blenders and so forth, please do so, and I’ll be over here, equal parts jealous and judgmental.

Read More »

Japanese Yakisoba (Stir-Fried Noodles)

Vegetarian Japanese Yakisoba | Frugal Nutrition #easy #dinner

Recipe: $3.85 Per Serving: $0.96 I’m reading Amy Poehler’s book, “Yes, Please,” which is a memoir with some funny tips and asides. She mentions how difficult it is to write in your own voice. Because people know this is you, and you can’t hide behind some funny character or situation you have no control over….

Read More »

Whole Wheat Jalapeño Cheddar Scones (Good & Cheap Cookbook)

Jalapeño Cheddar Whole Wheat Scones by Good and Cheap - Frugal Nutrition

Recipe: $4.50 Per Serving: $0.38-$0.75 The last of the Good & Cheap Cookbook recipe series is here! And we’re finishing things off with a bang. (Don’t forget to enter the giveaway – it ends tonight!) The bang being spicy-cheesy scones that will make your home smell like a bakery. Jalapeño and cheddar are made for…

Read More »

Indian Lentil Dal (Good & Cheap Cookbook)

Indian Dal with Homemade Whole Wheat Roti | Frugal Nutrition & #goodandcheap cookbook

Recipe: $2.40 Per Serving: $0.60 Time for another delicious dish, courtesy of Leanne Brown‘s Cookbook, Good and Cheap: Eat Well on $4 a Day. And be sure to enter the giveaway to win a copy yourself! Okay, Dal! Do you know what Dal means? LENTILS. Not exactly, but basically. Whether you’re getting small green lentils…

Read More »

Raita – Yogurt & Vegetable Dip (Good & Cheap Cookbook)

Raita - yogurt & cucumber sauce by #goodandcheap and #frugalnutrition

Recipe: $2.50 Per Cup: $1.25 / Per Serving: $0.63 First things first: The giveaway is still running! Snag a copy of Good & Cheap: Eat Well on $4 A Day. This is post number two hailing the goodness of Leanne Brown’s Good and Cheap Cookbook. We kicked things off with whole wheat roti, but I’m going to…

Read More »

Whole Wheat Roti (Good & Cheap Cookbook) + Giveaway

Super easy and cheap Roti - just flour water and salt! Easy Whole Wheat Roti with Indian Raita Sauce

Recipe: $0.50 Per Serving: $0.03/Roti We’re going to talk about the easiest bread product on the planet. Made from just flour, water, and salt. But first, I’m here to tell you about one of the more inspiring cooks of today. Someone who combines a passion for low-budget families with a love of healthy food &…

Read More »

Homemade Maple-Sage Breakfast Sausage (Nom Nom Paleo)

Maple Sage Breakfast Sausage (Nom Nom Paleo)

Recipe: $4.50 Per Serving: $0.56 This post is about a year late. Because that’s how long I’ve been hoarding this recipe. It is so late, in fact, that I can’t find the pictures I took when I first made it. When I got Nom Nom Paleo’s Food For Humans cookbook last summer, her Maple-Sage Sausage was one…

Read More »

Breakfast Salad with Sausage & Tomatoes

Easy Breakfast Salad: arugula, cherry tomatoes, eggs, and homemade crumbled sausage

Recipe: $2.50 Per Serving: $1.25 All-time favorite breakfast right here. I mean, so far, obviously. I’ve never been one of those OMG breakfast people (see: Zac), and normally when it comes to pancakes and bacon and waffles I could kind of take it or leave it. Eggs and I, however, well that’s a different story…

Read More »